Näidustused
KROONIS:
- Püsiv dentiini restauratsioon
- Sügavad kaviteedid
- Pulbi katmine (otsene ja kaudne)
- Pulpotoomia
- Sügavad hambakaela või radikulaarlesioonid
- Ajutine emaili restauratsioon (ajutine täidis)
JUURES:
- Juure ja furkatsiooni perforatsioonid
- Pulbiruumi põhja perforatsioonid
- Sisemised/ välimised resorptsioonid
- Apeksifikatsioon
- Juuretipu operatsioonid
VASTUNÄIDUSTUSED
- Ülitundlikkus toote mistahes koostisosa suhtes.
PIIRANGUD KASUTAMISEL
- ei sobi raviks pöördumatu pulpiidi korral.
- ei sobi hamba suure puuduoleva osa restauratsiooniks, millele rakendub suur surve.
- ei sobi esihammaste esteetiliseks restauratsiooniks.
Omadused ja eelised
BIODENTINE™ on bioaktiivne dentiini aseaine, mille tootmine põhineb ainulaadsel uuenduslikul tehnoloogial- „Active Biosilicate Technology“. Septodont tehases sünteesitud trikaltsiumsilikaat BIODENTINE™ koosneb põhiliselt ülimalt puhastest, monomeerivabadest mineraalidest.
- Mitmekülgne kasutus: restauratsioon ja endodontilised raviprotseduurid. Naturaalsele dentiinile sarnanevad mehaanilised omadused ja sarnane mehaaniline toimimine tagavad sarnase pinge jaotumise. Seega võib BIODENTINE™-i kasutada dentiini asendajana nii hambakrooni kui -juure osas.
- BIODENTINE™ on bioaktiivne materjal, mis toetab dentiini remineralisatsiooni. Loob vajalikud tingimused dentiini moodustumisele, mis toetab pulbi tervenemist ja vitaalsuse säilitamist sügavate kaviteetide ja pulbi paljastumise korral.
a) BIODENTINE™ pH on segamisel aluseline (pH=12), see vähendab kaariese invasiooni riski sügavates kaviteetides, sest on bakterite kasvu ennetav.
b) BIODENTINE™ mineraalide loomulik mikromehaaniline sidusus (kinnitumine dentiini tuubulitesse).
c) BIODENTINE™ stimuleerib pulbi rakke ja võimaldab pulbi optimaalse kaitse tänu sekundaarse dentiini ja dentiinisildade moodustumisele. - Loomulik mikromehaaniline sidusus võimaldab BIODENTINE™-iga täita ilma eelneva pinna ettevalmistuseta.
- BIODENTINE™ loob optimaalsed tingimused pulbi vitaalsuse säilitamiseks:
a) väga tugev sidusus dentiini pinnal.
b) kootumine puudub tänu resin-free (vaiguvaba) formulale.
c) väga tugev sidusus ja kootumise puudumine aitab vältida mikrolekkeid, tagab pikaajalise pinna kattevõime ning väldib sekundaarseid lagunemisi. - BIODENTINE™-i väga hea bioühilduvus vähendab pulbi- või koereaktsioonide riski.
- BIODENTINE™ kõrvaldab operatsioonijärgse tundlikkuse (valu) ja tagab restauratsiooni pikaealisuse vitaalsel hambal.
- 3,5 mm alumiiniumi röntgenopaaksusega, võimaldades lühi- ja pikaajalist jälgimist.
- BIODENTINE™ kasutamine on lihtne ja kiire: säästab „tooli“ aega – Biodentine™-i katmine komposiidiga on võimalik ühe visiidi ajal. 12 minutit pärast segamise algust võib BIODENTINE™-i peale sidustada komposiiti (soovitavalt self-etch adhesiiviga).• BIODENTINE™ võimaldab vältida endodontia protseduure*- iga BIODENTINE™ kapsel säästab 45 minutit arsti aega juureravi protseduuri arvelt.
*va pöördumatu pulpiidi korral - BIODENTINE™ võimaldab vähendada erinevate materjalide kasutamist: pole vajadust kasutada kaltsiumhüdroksiidi, klaasionomeere; komposiiti kulub vähem.
Koostis
- Pulber: trikaltsiumsilikaat (C3S), dikaltsiumsilikaat (C2S), kaltsiumkarbonaat ja – oksiid, raudoksiid, tsirkooniumoksiid.
- Vedelik: kaltsiumkloriid, vesilahustuv polümeer.
Kasutusjuhend
BIODENTINE SEGAMISJUHEND
1) Võta kapsel alumiiniumfooliumist pakendist välja.
2) Ava kapsel ja aseta valgesse kapslihoidikusse (karbis on selle jaoks kapslihoidik).
3) Eralda ühe annusega vedelikupipett ja koputa õrnalt pipeti korgile, et kogu vedelik alla valguks.
4) Keera pipetikork lahti. Ole ettevaatlik, et ükski tilk ühe annusega konteinerist välja ei valguks.
5) Tilguta pipetist 5 tilka kapslisse.
6) Sule kapsel. Aseta kapsel segamismasinasse (näiteks Amalgamaator SYG200, Technomix, Tac 400 (Lineatac), Silamat, CapMix, Rotomix, Ultramat vms), mille kiirus on 4000–4200 pööret minutis.
7) Sega 30 sekundit. Ära sega lubatust kauem.
8) Ava kapsel ja kontrolli segu konsistentsi. Kui on tarvis tahkema konsistentsiga segu, oota 30 sekundit kuni 1 minut ja kontrolli uuesti.
Vedelama konsistentsi saavutamiseks võib lisada veel 1 tilga pipetist kapslisse, sel juhul sega veel vähemalt 10 sek kapslimasinas.
9) Kogu BIODENTINE™ karbis oleva instrumendiga kokku. Sõltuvalt näidustusest võib Biodentine’i käsitleda nii plastist kui metallist amalgaamikandjaga või spaatliga või Dovgan-kandja või juurekanali täidise annustamispüstoliga (Messing-gun). Pese ja puhasta instrumendid kiiresti, eemaldades kõik materjalijäägid.
KASUTUSJUHEND
1) LÕPLIK RESTAURATSIOON SAMAL VISIIDIL
Hinda pulbi elujõulisust harilike testidega: BIODENTINE™ ei sobi kasutamiseks pöördumatu pulpiidi puhul.
1) Isoleeri hammas koff erdami kummiga
2) Eemalda põletikuline dentiin ümaraotsalise puuri või käsiekskavaatoriga Võimalusel jäta alles õhuke kiht demineraliseerunud dentiini (et vältida pulbi avanemist)
3) Kui hambasein puudub, paigalda hamba ümber matriits
4) Valmista BIODENTINE™ ette, nagu ülal kirjeldatud (BIODENTINE-i™ segamisjuhend).
5) Aseta BIODENTINE™ kaviteeti nii, et puuduolev dentiin oleks asendatud samas mahus BIODENTINEga™, vältides materjalis sulustunud õhumulle. Tihenda materjal ilma liigse surveta ja veendu, et see kaviteedi seinte ja äärtega korralikult nakkub.
6) Oota settimisaja lõpuni (12 minutit) enne püsiva emaili restauratsiooni teostamist. BIODENTINE™ sobib kõikide otseste kroonitaastamise tehnikatega ning igat tüüpi sidustamissüsteemidega.
Soovitus: kui katate BIODENTINE™ samal visiidil komposiidiga, sidesta komposiit BIODENTINE-i™ peale self-etch adhesiiviga (mitte total- etch adhesiiviga, kuna total-etch`iga võite BIODENTINE-i™ välja loputada).
2) LÕPLIK RESTAURATSIOON JÄRGMISTEL VISIITIDEL
Hinda pulbi elujõulisust harilike testidega: BIODENTINE™ ei sobi kasutamiseks pöördumatu pulpiidi puhul.
1) Isoleeri hammas kofferdami kummiga.
2) Eemalda põletikuline dentiin ümaraotsalise puuri või käsiekskavaatoriga. Võimalusel jäta alles õhuke kiht demineraliseerunud dentiini (et vältida pulbi avanemist).
3) Kui hambasein puudub, paigalda hamba ümber matriits.
4) Valmista BIODENTINE™ ette, nagu ülal kirjeldatud (BIODENTINE-i™ segamisjuhend).
5) Sisesta BIODENTINE™ kaviteeti, vältides materjalis sulustunud õhumulle. Veendu, et materjal kaviteedi seinte ja äärtega korralikult nakkub. Väldi liigset survet materjalile.
6) Modelleeri taastatav pind (väldi ülemodelleerimist, see takistab materjali settimist).
7) Oota enne matriitsi eemaldamist materjali kõvastumisaja lõpuni (12 minutit).
8) Materjali mehaaniliste omaduste optimeerimiseks ja matriitsi eemaldamise hõlbustamiseks võib taastatavale pinnale kanda hambalakki.
9) Kontrolli hambuvust. BIODENTINE™ asendab ajutist täidist: kuna BIODENTINE™ on sarnase abrasioonitasemega nagu dentiin/tsement, siis pole vaja BIODENTINE-i™ katta ajutise täidisega (ajutise täidise võib lisada,kui BIODENTINE-i™ materjalist ei jätku kogu kaviteedi täitmiseks, samuti BIODENTINE-i™ hilisemal kulumisel). Kohe pärast 12min settimist ei tohi BIODENTINE™ puuriga lihvida, sest materjal on siis veel liiga pehme puuri kasutamiseks. Kõrgemad kohad saab eemaldada hand-carveriga. Puurida mitte varem kui 48h pärast, kui BIODENTINE™ on piisavalt kõva (siis saab võtta ka jäljendi). Patsient ei tohiks süüa (mäluda) esimeste tundide jooksul peale BIODENTINE-ga™ katmist.
10) Üks nädal kuni kuus kuud pärast BIODENTINE-i™ paigaldamist valmista kaviteet ette püsivaks restauratsiooniks vastavalt valitud taastematerjali soovituslikele kriteeriumitele. Alles jäänud BIODENTINE-i™ saab pidada kindlaks kunstlikuks dentiiniks ja jätta püsivalt kaviteedi sügavatesse piirkondadesse ning pulbikambriga külgnevatesse aladesse. BIODENTINE™ sobib kõikide otseste või kaudsete kroonitaastamise tehnikatega (Inlay/Onlay) ning igat tüüpi sidustamissüsteemidega.
3) PULBI KATMINE (OTSENE VÕI KAUDNE)
Hinda pulbi elujõulisust harilike testidega: BIODENTINE™ ei sobi kasutamiseks pöördumatu pulpiidi puhul.
1) Isoleeri hammas kofferdami kummiga.
2) Eemalda põletikuline dentiin ümaraotsalise puuri või käsiekskavaatoriga. Võimalusel jäta alles õhuke kiht demineraliseerunud dentiini (et vältida pulbi avanemist).3) Kui hambasein puudub, paigalda hamba ümber matriits.
4) Kui pulbis on veritsus, tuleb enne BIODENTINE-i™paigaldamist teostada hemostaas.
5) Valmista BIODENTINE™ ette, nagu ülal kirjeldatud (BIODENTINE-i™ segamisjuhend).
6) Aseta BIODENTINE otse paljastunud pulbile, vältides materjalis sulustunud õhumulle. Veendu, et BIODENTINE™ õõnsuse seinte ja äärtega korralikult nakkub. Väldi liigset survet materjalile.
7) Teosta lõplik emaili restauratsioon samal visiidil või järgmistel visiitidel nagu eelpool kirjeldatud.
4) PULPOTOOMIA
1) Isoleeri hammas kofferdami kummiga.
2) Eemalda põletikuline dentiin ümaraotsalise puuri või käsiekskavaatoriga.
3) Ava juurdepääs pulbikambrile ja puhasta säsi välja.
4) Kui pulbis on veritsus, tuleb enne BIODENTINE-i™ paigaldamist teostada hemostaas.
5) Kui hambasein puudub, paigalda hamba ümber matriits.
6) Valmista BIODENTINE™ ette, nagu ülal kirjeldatud (BIODENTINE-i™ segamisjuhend).
7) Aseta BIODENTINE™ otse pulbikambrisse ja veendu, et materjal kaviteedi seinte ja äärtega korralikult nakkub.
8) Modelleeri taastatav pind.
9) Oota enne matriitsi eemaldamist materjali kõvastumisaja lõpuni (12 minutit).
10) Materjali mehaaniliste omaduste optimeerimiseks ja matriitsi eemaldamise hõlbustamiseks võib taastatavale pinnale kanda hambalakki.
11) Kontrolli hambuvust.
12) Üks nädal kuni kuus kuud pärast BIODENTINE-i™ paigaldamist valmista kaviteet ette vastavalt valitud taastematerjali soovituslikele kriteeriumitele. Alles jäänud BIODENTINE-i™ saab pidada kindlaks kunstlikuks dentiiniks ja jätta püsivalt kaviteedi sügavatesse piirkondadesse ning pulbikambriga külgnevatesse aladesse. BIODENTINE™ sobib kõikide otseste või kaudsete kroonitaastamise tehnikatega ning igat tüüpi sidustamissüsteemidega.
5) JUURE PERFORATSIOONIDE PARANDAMINE
1) Isoleeri hammas kofferdami kummiga.
2) Valmista juurekanal ette, kasutades vaheldumisi sobivaid endodontilisi instrumente ja naatriumhüpokloriidi lahust.
3) Kuivata kanal pabertihvtidega ja kasuta visiitide vahele jäävaks desinfitseerimiseks kloorheksidiini lahust või kaltsiumhüdroksiidi pastat. Ajutise täidise kaitsmiseks tihenda kanali juurdepääs õhukindlalt ajutise tsemendiga.
4) Järgmisel visiidil (harilikult ühe nädala pärast) paigalda kofferdami kumm ja eemalda ajutine kroon. Puhasta kanal, kasutades vaheldumisi sobivaid endodontilisi instrumente ja naatriumhüpokloriidi lahust. Kuivata kanal pabertihvtidega.
5) Valmista BIODENTINE™ ette, nagu ülal kirjeldatud (BIODENTINE-i™ segamisjuhend).
6) Jaota BIODENTINE™ sobiva instrumendi abil perforatsiooni piirkonda.
7) Tihenda BIODENTINE™ spaatliga.
8) Tee hambast röntgenpilt, et kontrollida, kas materjal on korrektselt paigaldatud.
9) Eemalda liigne materjal ja paigalda ajutine täidis.
10) Lõpeta juurekanali ravi järgmise visiidi ajal vastavalt jooksvatele näidustustele.
6) HARGNEVATE PERFORATSIOONI PARANDAMINE
1) Isoleeri hammas kofferdami kummiga.
2) Piirkonna desinfitseerimiseks loputa kaviteet naatriumhüpokloriidiga.
3) Kui pulbis on veritsus, tuleb enne BIODENTINE-i™ paigaldamist teostada hemostaas.
4) Kuivata pulbikamber.
5) Valmista BIODENTINE™ ette, nagu ülal kirjeldatud (BIODENTINE-i™ segamisjuhend).
6) Jaota BIODENTINE™ vajalikku piirkonda ja tihenda. Perforatsiooni parandamine ja krooni taastamine viiakse läbi ühe protseduurina.
7) Tee hambast röntgenpilt, et kontrollida, kas materjal on korrektselt paigaldatud.
8) Eemalda liigne materjal.
9) Kui patsiendil võib järgmise visiidi ajal täheldada eduka ravi kliinilisi tulemusi, võib kaaluda püsiva taastamise võimalust.
7) LÄBIVATE SISEMISTE RESORPTSIOONIDE PARANDAMINE
1) Isoleeri hammas kofferdami kummiga.
2) Valmista juurekanal ette, kasutades vaheldumisi sobivaid endodontilisi instrumente ja naatriumhüpokloriidi lahust.
3) Kuivata kanal pabertihvtidega ja kasuta visiitide vahele jäävaks desinfitseerimiseks kaltsiumhüdroksiidi pastat. Ajutise täidise kaitsmiseks tihenda kanali juurdepääs õhukindlalt ajutise tsemendiga.
4) Järgmise visiidi ajal (harilikult ühe nädala pärast) paigalda kofferdami kumm ja eemalda ajutine kroon. Puhasta kanal, kasutades vaheldumisi sobivaid endodontilisi instrumente ja naatrium hüpokloriidi lahust. Kuivata kanal pabertihvtidega.
5) Valmista BIODENTINE™ ette, nagu ülal kirjeldatud (Biodentine’i segamisjuhend).
6) Jaota BIODENTINE™ sobiva instrumendi abil üle kogu defektse piirkonna.
7) Tihenda BIODENTINE™ spaatliga.
8) Tee hambast röntgenpilt, et kontrollida, kas materjal on korrektselt paigaldatud.
9) Eemalda liigne materjal ja paigalda ajutine täidis.
10) Lõpeta juurekanali ravi järgmise visiidi ajal vastavalt jooksvatele näidustustele.
8) APEKSIFIKATSIOON
1) Isoleeri hammas kofferdami kummiga.
2) Valmista juurekanal ette, kasutades vaheldumisi sobivaid endodontilisi instrumente ja naatriumhüpokloriidi lahust.
3) Kuivata kanal pabertihvtidega ja kasuta visiitide vahele jäävaks desinfitseerimiseks kaltsiumhüdroksiidi pastat. Ajutise täidise kaitsmiseks tihenda kanali juurdepääs õhukindlalt ajutise tsemendiga.
4) Järgmisel visiidil (harilikult ühe nädala pärast) paigalda kofferdami kumm ja eemalda ajutine kroon. Puhasta kanal, kasutades vaheldumisi kohaseid endodontilisi instrumente ja naatriumhüpokloriidi lahust. Kuivata kanal pabertihvtidega.
5) Valmista BIODENTINE™ ette, nagu ülal kirjeldatud (BIODENTINE-i™ segamisjuhend).
6) Jaota BIODENTINE™sobiva instrumendi abil juurekanalisse.
7) Tihenda BIODENTINE™ spaatliga.
8) Tee hambast röntgenpilt, et kontrollida, kas materjal on korrektselt paigaldatud.
9) Eemalda liigne materjal ja paigalda ajutine täidis.
10) Lõpeta juurekanali ravi järgmise visiidi ajal vastavalt jooksvatele näidustustele.
9) JUURETIPU TÄITMINE ENDODONTILISES KIRURGIAS
1) Loo juurdepääs operatsiooniväljale, järgides endodontilise kirurgia alaseid jooksvaid soovitusi.
2) Valmista spetsiaalse ultraheliotsikuga ette juuretipu kaviteet, 3–5 mm sügavusel juurekanali tipmises osas.
3) Isoleeri piirkond. Teosta hemostaas. Kuivata kaviteet pabertihvtidega.
4) Valmista BIODENTINE™ ette, nagu ülal kirjeldatud (BIODENTINE-i™ segamisjuhend).
5) Jaota BIODENTINE™ sobiva instrumendi abil juurekanalisse. Tihenda BIODENTINE™ spaatliga.
6) Eemalda liigne materjal ja puhasta juure pind.
7) Tee hambast röntgenpilt, et kontrollida, kas materjal on korrektselt paigaldatud.
Olulised märkused
Hoiatused ja ettevaatusabinõud kasutamisel
Veendu, et kofferdami kumm on paigaldatud korrektselt nii, et see isoleerib operatsioonivälja täielikult.
- Veega kokkupuude aeglustab materjali kõvastumisprotsessi. Ära lase materjalil settimise esialgses etapis (umbes 12 minuti jooksul) vee ega muude vedelikega kokku puutuda.
- Iga kapsel on mõeldud ühekordseks kasutuseks ühel patsiendil. Kui BIODENTINE-i™ säilitatakse alumiiniumfooliumist pakendis, on selle säilivusaeg 18 kuud või 24 kuud.
Kui kapsel on avatud, tuleb see ära kasutada (avatud kapslit ei saa säilitada; taaskasutamine tekitab saastumise riski). - Jälgida pakendil olevat säilivusaega.
Säilitamine
Hoida kuivas kohas.
Hoida temperatuuril kuni 25°C.
Pakend
Karbis: 5 kapslit x 0,7g pulbrit, 5 vedeliku pipetti, 5 plastmassist spaatlit, 1 kapslihoidik